Forandringer og fornyelse i Center for Fælles Beslutningstagning
Nye kræfter og spændende projekter løfter Center for Fælles Beslutningstagning til næste niveau. Med fokus på forskning, implementering og udvikling fortsætter vi med at sætte fælles beslutningstagning på dagsordenen – både nationalt og internationalt.
1. august 2025 markerer starten på et spændende nyt kapitel for Center for Fælles Beslutningstagning. Professor Karina Dahl Steffensen træder tilbage som centerchef for at forfølge nye udfordringer, men fortsætter som adjungeret professor, hvor hun fortsat vil bidrage med sin faglige indsigt og erfaring. Samtidig tiltræder Karina Olling som konstitueret centerchef. Karina Olling har været en del af centeret siden 2016 og har spillet en afgørende rolle i udviklingen og forskningen. Med sin solide erfaring og indgående kendskab til centerets arbejde er hun godt rustet til at videreføre ledelsen i tæt samarbejde med vores engagerede medarbejdere.
Samtidig er vi glade for at byde Stine Berg velkommen som ny leder af implementeringsenheden. Stine bringer stærke kompetencer og stor erfaring med implementeringsprocesser, og sammen med Karina Olling ser vi frem til at løfte vores implementeringsindsats til nye højder.
Fra 1. juni styrker vi desuden forskningsenheden med en ny post.doc, som tilknyttes EPIC-projektet om pallierende behandling. Denne ansættelse er et vigtigt skridt i vores fortsatte satsning på banebrydende forskning inden for fælles beslutningstagning.
Selvom der sker mange forandringer, står vi ikke stille. Vores forskning favner bredt og inkluderer både patienters, pårørendes og sundhedsprofessionelles perspektiver på fælles beslutningstagning. Aktuelt arbejder vi med væsentlige emner som:
- Hvordan fælles beslutningstagning kan mindske ulighed i sundhed
- Hvordan man inddrager patienter og pårørende i fælles beslutningstagning
- Lægers positive oplevelser af fælles beslutningstagning i deres arbejdsliv
- AI’s rolle i at understøtte fælles beslutningstagning i praksis
- Livslang læring og kompetenceudvikling for sundhedsprofessionelle
Vi er altid åbne for nye samarbejder og dialog om forskning og implementering inden for alle sygdomsområder. Kontakt gerne lektor og seniorforsker Lea Lund for mere information eller partnerskabsmuligheder.
De mange forandringer og nye tiltag vidner om et center i konstant udvikling. Vi takker alle, der bidrager til vores fælles rejse – og ser frem til fortsat at sætte fælles beslutningstagning på dagsordenen, både nationalt og internationalt.