Skip til primært indhold

Udvikling af beslutningsstøtteværktøj på tværs af diabetesambulatorierne i Region Syddanmark

En ny, fælles BESLUTNINGSHJÆLPER™ til valg af diabetesteknologi er på vej i alle diabetesambulatorier i Region Syddanmark. Læs hvordan den skal hjælpe med at sikre at voksne med diabetes får de samme muligheder på tværs af regionen.

På diabetesområdet for voksne i Region Syddanmark er diabetesambulatorierne næsten i mål med at udvikle en BESLUTNINGSHJÆLPER™, som omhandler valget af diabetesteknologi til [KO1] insulinbehandling. 

Beslutningshjælperen adresserer fordele og ulemper ved henholdsvis SmartPen, Inpen og insulinpumpe. Derudover er der til hver af de fire pumpetyper udarbejdet fordele og ulemper på disse. I og med at Beslutningshjælperen rummer forskellige teknologier kan Beslutningshjælperen anvendes i flere valgsituationer.    

Der er et stort potentiale i at patienterne møder det samme beslutningsstøtteværktøj uanset hvilket diabetesambulatorium i Region Syddanmark de er tilknyttet. Projektleder Gitte Henner udtaler: ”Vi håber, at andre diabetesambulatorier i Danmark kan lade sig inspirere til at anvende beslutningsstøtteværktøjet eller videreudvikle på det, men også at andre specialer vil gå samme vej, og udvikle sammen i stedet for hver for sig[GH2] ”.    

Lighed i sundhed er også at man kan få det samme tilbud i hele regionen. Det har været et fælles ønske fra de sundhedsprofessionelle og lederne af diabetesambulatorierne i Region Syddanmark at udvikle en BESLUTNINGSHJÆLPER™, der kunne gå på tværs af ambulatorierne. Efterfølgende blev der nedsat en tværfaglig arbejdsgruppe bestående af læger og sygeplejersker fra diabetesambulatorierne i Region Syddanmark. Denne arbejdsgruppe har været og er fortsat katalysatoren for udviklingsprocessen, godt støttet af Center for Fælles Beslutningstagning.  

Den tværgående BESLUTNINGSHJÆLPER™ er netop nu i anden testrunde på diabetesambulatorierne, og forventningen er man efter sommerferien kan igangsætte den fulde implementering af den tværgående BESLUTNINGSHJÆLPER™.

Er du interesseret i at høre mere, kan Gitte Henner fra Steno Diabetes Center Odense kontaktes.

APPFWU02V