Måling af ilt-niveau under CPAP- eller NIV-behandling
Her kan du læse om måling af ilt-niveau i blodet.
Udstyr til måling af ilt-niveau
Måling af dit ilt-niveau under CPAP- eller NIV-behandling
Du skal have målt niveauet af ilt i dit blod under din CPAP- eller NIV-behandling om natten. Det skal du have gjort for at kontrollere, at ilt-niveauet i dit blod har normaliseret sig, efter du er startet medbehandlingen.
Du låner måleudstyr med hjem, som skal tilkobles din maskine 4-5 nætter.
Øverst til højre kan du se et billede af det udstyr, du låner.
Tilkobling af måleudstyret
Måleren skal kobles til som vist på billederne her.
Når du har sat måleren fast med et "klik", kommer der en melding frem på fronten af din maskine.
TRYK IKKE OK!
Start måling
MEGET VIGTIGT
Tryk IKKE "OK" på den runde knap, for så modtager vi ingen data!
Sæt nu den bløde gummidut på din finger. Sæt den eventuelt fast med lidt tape. Start din maskine, som du plejer, ved enten at trykke på knappen for oven eller tage masken på og lade den starte af sig selv.
Meldingen på fronten skal nok forsvinde af sig selv efter lidt tid.
Når det er tilsluttet korrekt, vil du på skærmen – når din behandling kører – kunne se dit ilt-niveau (SpO2) og din puls (se foto næste side). Hvis du ikke kan se det, beder vi dig sætte måleren til igen og prøve forfra.
Hvis det slet ikke fungerer, eller du er i tvivl om vi modtager data, så kan du altid kontakte os telefonisk den følgende hverdag på 79 40 63 51 i tidsrummet kl. 09.00-14.00.
Når målingerne er færdige
Når du har sovet med måleudstyret i det planlagte antal nætter, skal du returnere det til os igen.
Afmonter måleren ved at klemme sammen om de to mørkegrå "ører" på hver side af den lysegrå boks og træk tilbage.
Da du lånte udstyret med hjem, fik du muligheden for enten at sende det tilbage til os via post, eller selv aflevere det på A650.
Det er vigtigt, at du afleverer udstyret til den aftalte tid, så vi kan låne udstyret ud til den næste patient.
Måleudstyr retur til Søvnapnø Ambulatoriet
Du har fået et stykke papir med dit navn og fødselsdag på med hjem og eventuelt en frankeret svarkuvert. Vi beder dig returnere papiret sammen med måleudstyret.
Her kan du også tilføje, hvis der har været nogle afvigelser i forhold til den plan, vi har lagt.
Du vil modtage svar på undersøgelsen inden for en uges tid - normalt via din eboks.
Måleudstyret som skal sendes retur
|
Kontakt Medicinsk Afdeling Beriderbakken 4 Vejle 7100 Lungemedicinsk Ambulatorium 79 40 63 51 (hverdage kl. 8.00-15.00) |
|
pinfoSLB-761011106-420 163055 | 06.07.2026 |