Skip til primært indhold

Forskning på Hjerne- og Nervesygdomme

Information til fagpersoner om forskning på Hjerne- og Nervesygdomme på Kolding Sygehus.

I forskningsarbejdet i Hjerne- og Nervesygdomme har vi fokus på de sygdomme, som påvirker flest patienter, og vores fokusområder er derfor forskning inden for:

  • apopleksi
  • epilepsi
  • bevægeforstyrrelser
  • funktionelle neurologiske lidelser
  • arvelige neurologiske lidelser

Når vi arbejder inden for disse sygdomsområder er det med et særligt fokus på symptomer, komorbiditeter og rehabilitering.

Forskningsmetoder

Vi ønsker at inddrage forskellige forskningsmetoder og arbejder derfor med at udføre klassiske kliniske studier, epidemiologiske studier og parakliniske studier.

Det er målet, at alle protokoller udgående fra Hjerne- og Nervesygdomme forholder sig til implementering af resultaterne af studierne i daglig klinisk praksis.

Målsætninger for vores forskning

I perioden 2020-2030 er vores mål, at vi:

  • publicerer i alt 25 artikler, hvor afdelingen er med på affiliationslisten enten primært eller sekundært.
  • afholder i alt tre ph.d. projekter og en Post Doc ansættelse.
  • deltager i industrielle studier.

Derudover ønsker vi hvert år at deltage i en kongres med præsentation af vores forskningsresultater.

Kontakt

Henrik Boye Jensen

Henrik Boye Jensen

Cheflæge og forskningsleder

Hjerne- og Nervesygdomme


7636 0321

Kirsten Annette Sørensen

Projektsygeplejerske

Hjerne- og Nervesygedomme


APPFWU01V