Fødsels- og familieforberedelse
Fødsels- og familieforberedelsen er gratis og foregår både som webinar og med fysisk fremmøde på Kolding Sygehus. Tilmelding foregår via denne side.
Tilmelding via links
Fødselsforberedelsen er målrettet dig som gravid og din partner. I skal tilmelde jer via nedenstående links.
Webinar
Det er dig som gravid, der skal tilmelde dig - og til Farforberedelsen er det din partner, dvs. tilmeld kun én person.
Amning de første dage og spædbarnets trivsel - tilmelding webinar amning
Vi anbefaler, at du deltager, når du er ca. 28 uger henne i din graviditet.
Fødslens opstart og ve-håndtering - tilmelding webinar fødslens opstart
Vi anbefaler, at du deltager, når du er ca. 30-32 uger henne i din graviditet.
Far-forberedelse - tilmelding webinar fødselsforberedelse for far eller partner
for kommende fædre og partnere til den gravide.
Vi anbefaler, at du deltager, når din gravide gravide partner er ca. 30-34 uger henne i graviditeten.
The beginning of the birth and dealing with pain during contractions - registration webinar about the beginning of the delivery
We recommend that you attend for this course approximately 2 months before your due-date (week 26-32).
Breastfeeding and signals of an infant - registration webinar about the first days after the birth
We recommend that you attend for this course approximately 3 months before your due-date (week 30-34).
Fødselsforberedelse med fysisk fremmøde - kun for gravide
Partner kan desværre ikke deltage, da vi gerne vil gøre plads til, at så mange gravide som muligt kan få glæde af at deltage.
Medbring: Yogamåtte, drikkedunk og evt. pude/tæppe for komfort under øvelserne.
Din gravide krop, fokus på kroppens forandringer. Jordemoderen vejleder i fysiske øvelser med fokus på bækken, ryg og åndedræt.
- tilmelding Kolding, fødselsforberedelse - Din gravide krop
- tilmelding Vejle, fødselsforberedelse - Din gravide krop
Guide din krop til fødsel, fysisk og mental forberedelse til fødslen. Der er fokus på vejrtrækning i fødslens faser, føde-hvilestillinger og bækkenets mobilisering under fødslen.
Søvn og afspænding i graviditeten
Temaaften om hjemmefødsel
Temaaften om hjemmefødsel er for gravide (både til førstegangsfødende og flergangsfødende), der er interesserede i at føde hjemme og for den gravides partner.
Det kan være, at I allerede har taget stilling til at føde hjemme eller, at I gerne vil høre mere inden den endelig beslutning om fødested.
Temaaften foregår på Kolding Sygehus, og I skal tilmelde jer via dette link: Tilmelding temaaften hjemmefødsel
Film om fødslen og forældreskab
For at forberede jer godt til fødslen har vi produceret små film, hvor jordemødre og sygeplejersker fortæller om Fødeafsnittet, om selve fødslen og de første dage efter fødslen.
I finder filmene under Fødsel
Er du klar?
Fødestederne i Region Syddanmark har sammen produceret 8 videoer om graviditet, fødsel og forældreskab: