Hudkræft i Danmark
Information til fagpersoner om forskningsprojektet "Hudkræft i Danmark – tendenser, ulighed og risikofaktorer for fremskreden sygdom" på Organ- og Plastikkirurgisk Afdeling på Øjenafdelingen på Vejle Sygehus.
Beskrivelse
Almindelig hudkræft er den hyppigste kræftform i Danmark med over 22.000 nye tilfælde årligt – og antallet stiger år for år. Sygdommen er oftest relativt fredelig, spreder sig sjældent og er sjældent dødelig. Behandlingen er som regel enkel, hvis forandringerne opdages og behandles i tide. Hos nogle patienter kan tumorer dog vokse sig større og kræve mere omfattende kirurgi.
Dette projekt har til formål at kortlægge udviklingen af hudkræft i Danmark over en 15-årig periode. Det undersøger, hvilke faktorer – såsom socioøkonomi, komorbiditet og geografi – der øger risikoen for fremskreden sygdom, og om nogle af disse faktorer også har betydning for, hvem der modtager avanceret kirurgisk behandling, i form af rekonstruktiv kirurgi. Projektet vil desuden belyse en mulig sammenhæng mellem tidlige tilfælde af hudkræft og senere udvikling af andre kræftformer.
National registerstudie der sammenkobler data fra flere landsdækkende registre.
De to hyppigste typer af almindelig hudkræft: basacellekarcinom og spinocellulært karcinom.
01.11.21 – 23.09.25
Ph.d.-studerende Anne Sofie Krogh Holdam, Organ- og Plastikkirurgisk Afdeling, Sygehus Lillebælt, Vejle
Vejledere:
- Vibeke Koudahl, MD PhD, Plastikkirurgisk Afdeling, Odense Universitetshospital
- Karina Rønlund, MD PhD, Klinisk Genetisk Afdeling, Sygehus Lillebælt, Vejle
- Erik Frostberg, MD PhD, Organ- og Plastikkirurgisk Afdeling, Sygehus Lillebælt, Vejle
- Hans B. Rahr, MD DMSc, professor, Organ- og Plastikkirurgisk Afdeling, Sygehus Lillebælt, Vejle
Projektet er støttet af midler fra Sygehus Lillebælts Forskningsråd, Region Syddanmark, Dansk Kræftforskningsfond, Dagmar Marshalls Fond og Vejle mod Hudcancer.
Studie I
Den aldersjusterede incidensrate stiger gennem hele den 15-årige periode, særligt for de spinocellulært karcinomer, som især steg i perioden 2019-2021.
Prevalence, incidence and trends of keratinocyte carcinoma in Denmark 2007-2021: A population-based register study - PubMed
Studie II
Der ses en sammenhæng mellem uddannelse, indkomst, civilstatus, comorbiditet, at bo på plejehjem samt geografi og risikoen for at udvikle fremskreden hudkræft.
Artikel submitted, afventer review.
Studie III
Der ses en stigning i antallet af kirurgisk behandlingskrævende tilfælde af hudkræft, herunder også brug af rekonstruktive metoder. Comorbiditet og at bo på plejehjem nedsætter sandsynligheden for at få foretaget rekontruktiv kirurgi hvis man har basalcellekarcinom, mens det ikke har nogen betydning hvis man har spinocellulært karcinom.
Surgical treatment of keratinocyte carcinoma in Danish hospitals 2007-2021: Time trends and impact of patient and tumor characteristics on treatment choices - PubMed
Studie IV
Der ses en sammenhæng mellem at få hudkræft i tidlig alder (før 40 års alderen), og udvikling af anden kræft inden man fylder 50 år. Denne sammenhæng ses tydeligst i forhold til at udvikle modermærkekræft.
Artikel submitted, afventer review.
Projektansvarlig
Anne Sofie Holdam
Ph.d.-studerende
Ph.d. projekt "Non-melanoma skin cancer in Denmark. Trends, inequality and risk factors for unfavorable outcomes"
Anne.Sofie.Holdam@rsyd.dk